«Агропродсервіс» запровадив новітню систему гноєвидалення із тваринницьких комплексів

Компанія «Агропродсервіс» на Лановеччині запровадила новітню систему гноєвидалення із тваринницьких комплексів, яка не шкодить навколишньому середовищу і дозволяє зберігати дороги в нормальному стані.

У компанії «Агропродсервіс» запрацювала унікальна система внесення органічних добрив на поля шланговим методом.  Обладнання придбано в данської компанії «Агрометр». Цю систему, до речі,  агропродсервісівці впровадили третіми в Україні.

На це варто подивитися! Система доволі незвична і нетипова для України. І не дивно, бо за нашою інформацією,  компанія «Агропродсервіс» є третьою серед вітчизняних виробників, яка придбала таку дороговартісну і водночас надзвичайну ефективну систему для внесення рідкої органіки. Складається вона з насоса із дизельним двигуном «Бауер», який повністю автономний, до нього приєднується шланг і він качає на поля гноївку прямо з лагуни. Перед тим у лагуні відгодівельного комплексу ПАП «Агропродсервіс» на Лановеччині два потужні міксери-змішувачі тиждень розбивали гноївку до консистенції води. Поки що в поля села Оришківці прокладено 5,2 кілометра шланга. А загалом у компанії гумового  трубопроводу норвезького виробництва мають аж 8 кілометрів.

У Європі органічні добрива вносять майже під усі культури

Не секрет, що лагуни на тваринницьких фермах завдають чимало клопоту керівникам агропідприємств. Цілорічно треба вивозити гноївку, адже вона постійно прибавляється. Трактор з причіпною бочкою – донедавна єдиний вид транспорту, який не надто економний для транспортування органічних доб­рив. А якщо відверто, то можна собі уявити, скільки він палив солярки  тільки на цій операції.

Хоча, з іншого боку, без органіки не обійтися, кожному агроному відомо, що органічні добрива  – це безцінний і невичерпний ресурс, який набагато ефективніший від дорогих зарубіжних міндобрив.

Та проблема була лише в раціональному транспортуванні органіки на поля у потрібний час і в правильних дозах. І згадувана  данська система її успішно вирішує. Скажімо, зовсім недавно протягом двох тижнів на поля поблизу Настасова шланговим методом викачали з лагун і внесли у ґрунт 30 тисяч кубів органіки(!) Раніше таку кількість гноївки причіпними бочками возили майже цілий рік.

І якщо  донедавна думали, куди подіти гноївку з лагуни, то тепер, використовуючи передовий європейський досвід і новітні технології (а в них такою органікою підживлюють майже усі культури: від пшениці – до картоплі) на відгодівельному комплексі добре знають як з максимальною користю для майбутнього врожаю використати значну кількість органічного добрива з лагуни.

Як «працює» шланговий метод

Інженер з експлуатації машинно-тракторного парку компанії «Агропродсервіс» Іван Шандрук розповів, що для монтажу шланга на віддаль 5–8 кілометрів вистачає одного дня. Водночас  на території, де він прокладений, нічого не пошкоджено, не знищено і не чути неприємного запаху. Уже в полі сільгосппідприємства «Агро-Ланівці» шланг під’єднали до великого контейнера місткістю 125 кубометрів. До речі, цю величезну «посудину» умільці нашої майстерні під керівництвом Євгена Кльоца, змайстрували власноруч протягом зимово-весняних місяців. Отож шлангом контейнер наповнюється необхідною кількістю кубів рідини і автоматично вимикає насос у лагуні. Опісля самохідний агрегат марки «Холмер» (їх в Україні також одиниці), за лічені хвилини заправляється 21 тонною гноївки, а далі рівномірно вносить її на поле, водночас за допомогою дискової борони лущить стерню і загортає органіку в землю. До речі, «Холмер» – один із найефективніших сучасних агрегатів для внесення органічних добрив. Він рухається з опущеною дисковою бороною зі швидкістю 18 км/год, вносячи до 60 тонн органічних добрив на гектар площі, а за добу в такий спосіб може «заправити» ґрунт 1,5 тис.  кубів органіки(!)

Так само швидко механічним способом спеціалісти монтують 200-метрові секції шланга, пізніше  трактор змотує його на  масивну котушку. Змонтований шланг настільки герметичний, що ні в полі, ні біля контейнера, ні біля шланга, і навіть біля «Холмера» запаху гноївки практично не чути.

Не відставати від провідних країн

Віднедавна такий метод внесення добрив поширений у провідних країнах світу. Кращого, економнішого поки що не придумали. Та й так його, з першого погляду, можна назвати революційним. Органіка безпосередньо вноситься в грунт на глибину 20 сантиметрів, – а це, як зазначив начальник відділу екології, стандартизації та контролю якості компанії «Агропродсервіс» Андрій Боліновський,  –  унеможливлює випаровування азоту, який є поживним макроелементом, що найбільше впливає на урожайність рослин. Вносять добрива у ґрунт у необхідних дозах на основі технічних умов, розроблених агрономічною службою.

При такій роботі, резюмує Іван Шандрук, велика економія пального, мінеральних добрив, відсутні шкідливі викиди у повітря, не руйнуються дороги. І головне: найближчим часом у нас буде така ж система як і в Європі – з листопада по березень ніхто по мерзлому ґрунті, по снігу органіки на поля не вивозитиме і в ґрунт не вноситиме. Так працюють у передових країнах світу і ми від них не відстаємо.

Петро ГУДИМА

Розповсюдити цю статтю:

Залишити відгук до “«Агропродсервіс» запровадив новітню систему гноєвидалення із тваринницьких комплексів”