Якщо втратимо момент, то метастази корупційної машини швидко проникнуть у всі рівні влади

Як не прикро про це говорити, але сьогодні вітчизняне законодавство пронизане спеціально розробленими дозволами та процедурами. Відтак складається враження, що в них  одна мета – забезпечувати діяльність вертикально інтернованої корупційної системи.
    Незалежно від того, хто при владі, у нього буде сильна спокуса скористатися добре налагодженою системою збирання хабарів, чи це при видачі закордонного паспорту, чи дозволу на будівництво.
    В Україні часто змінюються керівники різних інспекцій, агентств, міністерств, проте на своїх посадах зазвичай залишаються ті ж заступники і керівники департаментів. У результаті корупційна гідра продовжує паразитувати, змінюється лише кінцевий отримувач хабарів. Тож єдино вірний спосіб знищити корупцію – нарешті прибрати непотрібні погодження та максимально спростити процедуру всіх послуг державних органів.
    На практиці це зовсім нескладно. Для прикладу, щоби без проблем проходила реєстрація прав власності в державі, достатньо перенести бази земельного кадастру та БТІ до єдиного державного реєстру речових прав. До цього часу цю процедуру блокували як Держземагенство (200власник даних до 2013 року), так і Державна реєстраційна служба. Аби в Україні таки був нормальний реєстр прав власності, потрібна політична воля керівників відомств та відповідні зміни у законодавстві.
    Необхідно також скасувати абсолютну більшість із 153 дозволів, які передбачені Законом України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності". Для цього Верховна Рада має прийняти законопроект із єдиним словом "вилучити" навпроти дозволів, які відсутні у цивілізованих країнах. Власне це й покладе кінець корупційним схемам, які щороку коштували підприємцям десятки мільярдів гривень.
    Наразі Україна знаходиться на 112 місці з легкості ведення бізнесу, зокрема, на 172 місці – з легкості підключення до системи електропостачання, 97 місці – з легкості реєстрації прав власності, на 164 місці – з легкості сплати податків.
    Через останні події на сході країни іноземні інвестори будуть щонайменше заморожувати інвестиції. Тільки різка дерегуляція та позитивні зміни в рейтингу ведення бізнесу переконає інвесторів і підприємців, що на цей раз Україну чекає хороше майбутнє.
    А позитивних прикладів маємо чимало, скажімо, та ж  Грузія знаходиться на 8 місці в світі з легкості ведення бізнесу, і є однією з країн, в якій найшвидше зростає економіка. А секрет успіху доволі простий – там відсутні більшість із корупційних схем видачі дозволів та реєстрації прав, які колись годували чиновників. Увести нові корупційні механізми значно важче, ніж захищати діючі. Тому навіть при зміні влади в державі бізнес почуває себе безпечно і економіка продовжує розвиватись.
    Перші місяці роботи нового українського парламенту покажуть, чи теперішня більшість здатна приймати рішення, які так активно блокувались попереднім урядом протягом останніх років.
    Проте на ініціативу з боку чиновників та депутатів надмірно надіятись не варто. Зараз усі профільні асоціації повинні наполягати на негайному розгляді усіх існуючих ініціатив щодо дерегуляції ведення бізнесу. Разом з тим, бізнесу слід самостійно розробляти і  негайно подавати через народних депутатів нові законопроекти, спрямовані на ліквідацію дозволів і  спрощення процедур надання державних послуг.
    Якщо втратимо момент, то метастази корупційної машини швидко проникнуть у всі рівні влади і вона знову буде ефективно блокувати розгляд антикорупційних законів. Тож будьмо пильні і пам’ятаймо, що порядок як на нашій вулиці, так і у всій державі, починається із нас самих.

Володимир МУЖЕВИЧ,

керівник юридичної служби корпорації «Агропродсервіс»

Розповсюдити цю статтю:

Залишити відгук до “Якщо втратимо момент, то метастази корупційної машини швидко проникнуть у всі рівні влади”