Що треба знати про податок на нерухоме майно

З початком 2015 року Верховна Рада України внесла низку змін до законодавства, яке напряму стосується пересічних громадян нашої держави. Внесені вони і у сплату податку на нерухоме майно. Тож ми попросили керівника юридичної служби корпорації “Агропродсервіс» Володимира Мужевича розповісти про них детальніше.

– Пане Володимире, прокоментуйте, будь ласка, останні зміни у позиції Державної фіскальної служби України щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки…

– Передусім треба знати, що податок нараховується за місцем реєстрації власника нерухомості. При наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного чи різних типів, у тому числі їх частин, податок обчислюється, виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної на 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для будинків (200180 кв. м – якщо у власності є і будинок, і квартира) та пільги органів місцевого самоврядування з неоподатковуваної площі таких об'єктів (200у разі її встановлення), і відповідної ставки податку.

– В якому порядку визначаються платники такого податку?

– Визначення платників податку здійснюється у такому порядку:

– якщо об'єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

– якщо об'єкт перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є один із власників, визначений за згодою співвласників, якщо інше не встановлено судом;

– якщо об'єкт перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

Об'єктом оподаткування для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка. Об'єкти житлової нерухомості – будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.

Будівлі, віднесені до житлового фонду, діляться на типи: житловий будинок (200садибного та квартирного типу); прибудова до житлового будинку; квартира; котедж; кімнати у багатосімейних (200комунальних) квартирах; садовий будинок; дачний будинок.

Об'єкти нежитлової нерухомості: будівлі готельні; будівлі офісні; будівлі торговельні; гаражі; будівлі промислові та склади; будівлі для публічних виступів (200казино, гральні будинки); господарські (200присадибні) будівлі; інші будівлі.

  • Яким чином вираховується база оподаткування?

– База оподаткування об'єкта житлової нерухомості, у тому числі їх частин, що знаходяться у власності фізичної особи – платника податків, зменшується:

– для квартири / квартир, незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;

– для житлового будинку / будинків, незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;

– для різних типів об'єктів житлової нерухомості, у тому числі їх частин (200у випадку одночасного перебування у власності платника податку квартири / квартир та житлового будинку / будинків, у тому числі їх частин), – на 180 кв. метрів.

Одночасно сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу, на яку зменшується база оподаткування. Крім того, ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та / або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, релігійних організацій.

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової нерухомості для фізичних осіб визначаються, виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

– А на оподаткування яких обєктів пільги не поширюються?

– Об'єкт / об'єкти оподаткування, якщо їх площа перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;

– об'єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (200здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуваних у підприємницькій діяльності).

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.

Податок нараховується контролюючим органом за місцем податкової адреси (200місцем реєстрації) власника нерухомості, виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

У 2015 році податок нараховується контролюючими органами за місцем реєстрації платника за 2014 р.:

– за період з 1 січня по 31 березня 2014 року – із житлової площі;

– з 1 квітня до 31 грудня 2014 року – із загальної площі об'єктів житлової нерухомості.

У випадку, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та / або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків карається штрафом у таких розмірах:

– при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, – у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;

– при затримці більше 30 календарних днів – у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу

Розповсюдити цю статтю: