«Будемо з врожаєм. Але держава має захистити виробників від зернотрейдерів», – Іван Чайківський

На початку тижня сільськогосподарські товариства  корпорації «Агропродсервіс» завершили збір озимих зернових культур. Про перші результати жнив-2013, про стан, перспективи розвитку та проблеми аграрної галузі Тернопілля ми поспілкувалися з головою Ради об’єднання сільськогосподарських підприємств Тернопільщини, генеральним директором Корпорації «Агропродсервіс» Іваном Чайківським.

 —  Іване Адамовичу, охарактеризуйте будь-ласка коротко ситуацію в аграрній галузі нашого  краю.

— У сільському господарстві головних та другорядних питань немає. Весь цикл — від посіву та вирощування  і до переробки та реалізації сільгосппродукції — взаємопов’язаний. На превеликий жаль, доводиться констатувати, що ситуація в аграрній галузі досить тривожна.  Зима, яка затягнулася до середини квітня і різко перейшла в літо, не дала можливості хліборобам повноцінно здійснити весняно-польові роботи. Найгірше це позначилося на справах у невеликих господарствах, де немає в достатній кількості сільськогосподарської техніки і фінансових ресурсів. Тому й порушені терміни догляду озимих та посівів ярих зернових і технічних культур.

— В кінці квітня температура повітря піднялася до +30 градусів. Чи постраждали від таких різких перепадів посіви?

— Температурні коливання спричинили порушення і припинення вегетації рослин озимих. Їх бокові пагони почали відмирати, а коли на початку червня знизилась температура і пішли дощі, почалося стимулювання вегетації рослин. У результаті утворилась строкатість у розвитку і дозріванні зернових. Це призвело до того, що сьогодні на одному і тому ж полі вологість зерна може коливатись у межах від 18 до 26 відсотків. А звідси — зміщені терміни збирання врожаю різних культур, труднощі при просушуванні зібраного зерна і формуванні насіннєвого фонду.

— Наскільки вплинули на цей врожай так звані інституційні чинники. Чи була вагомою допомога держави?

— Фінансування програм з державного бюджету поки що практично відсутнє. Через брак коштів, проблеми з казначейським обслуговуванням державних грошей та штучні бар’єри лише незначна кількість господарств може скористатися пільгою з відшкодування відсоткових ставок за користування кредитами.  На жаль, в масштабах держави досі невідрегульоване законодавство, щоб змінити кабальні умови кредитування, які застосовує банківська система щодо села. Окрім усього іншого, неподолані проблеми із реєстрацією договорів оренди землі. І цей перелік далеко не вичерпний.

— Якою є ситуація з цьогорічною ціновою політикою на сільськогосподарську продукцію, зокрема на зерно?

— Це питання неабияк турбує аграріїв. На жаль, визначеного Кабміном цінового коридору на зерно для врожаю 2013 року явно замало. Вважаємо, що органи влади мають детально проаналізувати стан зернового ринку та врахувати специфіку кожного регіону.

— Що саме? Які додаткові фактори потрібно врахувати?

— При визначенні ціни на зерно треба взяти до уваги також і видатки на логістику. Вартість доставки зерна до порту відвантаження, наприклад, з Тернопільщини, набагато вища, ніж з центральних, східних, а тим паче південних областей. У той же час зернотрейдери штучно нагнітають ситуацію довкола ціни на зерно нинішнього урожаю, посилаючись на його начебто перевиробництво. Зрозуміло, що все це робиться, щоб збити ціну на збіжжя та отримати надприбутки при експортних операціях.

— І, насамкінець, Ваше особисте бачення і прогнози цьогорічної жнивної кампанії. Що має робити держава, аби не звести усі старання аграріїв нанівець?

— Маю сумнів, що цьогорічне виробництво зерна в Україні буде таким успішним, як розповідають наші ЗМІ. Цей ажіотаж більше штучний і поки що негативно впливає на ринок зерна та продовольчу безпеку держави. Складається враження, що у такий спосіб хтось свідомо “ллє воду на млин” посередників. Якщо не діяти на випередження, не виключаю потрясінь на продовольчому ринку (200як це було у минулі роки з гречкою) і фінансових банкрутств багатьох господарств. Може трапитися, що в них не буде елементарних фінансових ресурсів для здійснення комплексу осінньо-польових робіт і закладення врожаю 2014 року. А цього за жодних обставин допустити не можна.

Розповсюдити цю статтю:

Залишити відгук до “«Будемо з врожаєм. Але держава має захистити виробників від зернотрейдерів», – Іван Чайківський”