Не хлібом єдиним…

Той, хто бере, наповнює власну кишеню,
а хто дає – наповнює своє серце і душу

Ці крилаті слова з народної мудрості особливо влучно характеризують духовний світ знаного організатора сільськогосподарського виробництва, мецената і благодійника Івана Чайківського, який тільки в минулому році на допомогу церковним громадам, медичним закладам, школам та на інші соціальні потреби населених пунктів, у яких його підприємство „Агропродсервіс” орендує землю, виділив понад три мільйони гривень.

Древнє і напрочуд мальовниче село Настасів Тернопільського району спокон-віків славиться пошаною до народних традицій, високими моральними принципами і незламним національно-патріотичним духом. Ці благородні риси мешканцям Настасова здавна прищеплюють душпастирі місцевої греко-католицької церкви Вознесіння Господнього, яка тут функціонує з 1902 року. Незламний дух патріотизму і любові до рідної Вітчизни сільчани ще в довоєнний період гартували у національно зорієнтованих товариствах „Просвіта”, „Січ”, „Луг”, „Рідна школа”, „Союз українок”. Власне з них вийшли у світ знані діячі національно-визвольного повстанського руху Іван та Ярослав Жмурки, Григорій Ракочий, Ярослав Пиндус…

Заслужено своє рідне село прославили відомі науковці Іван Тесля та Олександр Баб’як, громадський діяч Антін Базар, поети Ігор Бережний, Ярослав Павуляк, мовознавець Климентій Ганкевич, провідний фахівець страхувального бізнесу Михайло Гомівка, кінорежисер Мирослав Джинжиристий.

За минулих часів Настасів мав непогані досягнення в соціально-економічному плані, більшість мешканців села працювала у місцевому господарстві „Колос”. У непрості дев’яності роки колгосп розвалився. Власне тоді на економічному горизонті свого рідного Настасова з’явився ще зовсім молодий Іван Чайківський. Та оскільки його незмінними супутниками були наполегливість і потяг до роботи, то господарчі справи в селі пішли на краще. На початках новий керівник отримав в спадок економічну руїну та суцільні борги. Згодом створив нове господарство, в яке прийшло 120 на той час практично безробітних односельців і взяв в оренду 800 гектарів землі.

З часом підприємство міцно стало на ноги, у людей з’явилася впевненість у надійному завтра і постійному заробітку, а керівник дуже швидко прийшов до висновку, що не хлібом єдиним повинна жити людина, економічне буття повинно мати духовну основу. Тож паралельно з утвердженням виробничого потенціалу господарства Іван Адамович почав турбуватись про соціальне обличчя рідного села. Допомагає в ремонтах школи, будинку культури, дитячого садка „Колосочок”. Про нього керівник „Агропродсервісу” говорить з особливою теплотою, як не як, коли взяв шефство над дошкільним закладом, у ньому була лише одна група, а нині дбайливі вихователі уже формують четверту групу! А це вірна ознака того, що село розвивається, молодіє і впевнено дивиться у майбуття.

Але, як я дізнався, це лише дещиця того, що робить прогресивний керівник для рідного села. Чого лише вартий дитячий майданчик у центрі Настасова, погратися на який молоді мами привозять своїх діток навіть з навколишніх сіл.

Особливу увагу Іван Чайківський приділяє релігійним громадам. Скажімо, за його старання у Настасові купол понад столітньої церкви перекрито добротною булатною бляхою. Щедро допомагає керівник „Агропродсервісу” й іншим громадам. Наприклад, у селі Росохуватець Козівського району сприяє у спорудженні церкви, у Кривому виділив кошти на будівництво дзвіниці, уже цього року благодійник Чайківський підтримав релігійні громади Августівки та Глинної того ж таки Козівського району. А ще за безкорисливу матеріальну підтримку йому щиро дякують мешканці ряду сіл Бережанського, Підгаєцького, Зборівського, Тернопільського і Кременецького районів. А парафіяни Будилова висловлюють Івану Чайківському щиру вдячність за видання симпатичної книги про їхнє село, парафію і церкву.

А фінальним акордом духовної величі цієї неординарної людини, з якою я мав нагоду побувати на святкуванні 70-річчя УПА в Антонівцях Шумського району, і в якій напрочуд гармонійно поєднані якості успішного бізнесмена і скромного благодійника, на сьогодні можна по праву вважати спорудження його коштом Духовного комплексу на прославу Матері Божої – заступниці всього українського народу у Настасові. Минулої неділі при великій кількості духовенства, місцевих жителів та мешканців навколишніх сіл урочисто освятив архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк.
Що тут казати, я просто переконаний, таких жертводавців, які вміють успішно вести виробництво і пам’ятають Божу заповідь – поділитися з ближнім, ми просто повинні підтримувати у їх благородних починаннях, а Господь віддячить їм сторицею.

Іриней Васильків,
Голова Тернопільського районного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта».

Розповсюдити цю статтю: